19 Şubat 2012

Kafalar Güzel

Siz siz olun, içmeyenbirine niye içmediğini sormayın. Saçmadır. Bana muhakkak sorulur. Kısa ömrümdehiçkimseye alkolü bırakması yönünde bir telkinim olmadı (sigaranın aksine),kimseye de niye içtiğini sormadım. Hoşgörü abidesi bir insanıkamil olduğumdandeğil, bunun insanı niye takım tuttuğunu açıklamaya zorlamaya benzer nafile birçaba olduğunu bildiğimden.

O zaman nafile çabalamayabaşlayayım bir ucundan: Çok yakınımdakilerin (ki sayıları çok azdır!) yanındaolmadığım sürece duygularımı kontrol etme konusunda bir saplantım var sanırım,maskemin kalkmasına vesile olacak bir şeyi kullanmak istemiyorum, ki takdiredersiniz ki alkolün birinci fonskiyonu budur-gevşetir! (İçki içmenin yakıştığıkişiler, alkollüyken başkasına saran, sağa sola huzursuzluk veren değil, dahaçelebi, daha rahat, daha hoşsohbet olanlardır.) Bu tesbitin bir uzantısı olarakküçükken yazlıkta pek sevmediğim adamların içip içip dağıtması bende tesirlioldu sanırım, o aşırı hallerini sevmezdim insanların. İçmemek için başka başka bahanelerbulunabilir gördüğünüz üzere, ama akla gelen ilk cevap benim durumum için degeçerli ve aslında o motivasyon diğer eften püften etmenleri ortadan kaldırmayayeterli: Günah olduğu için içmiyorum.

İçki bahsinde en sevdiğimenstantane, benimle hasbelkader tanışıklığı olanların yüzlerinde oluşan hayretve merak duygusudur, pek ağzına içki koymayan bir tipim yok sanırım. Sorularpeşisıra gelmeye başlar. İlk denemede yöneltilen soru en sevdiğimdir: Hiç miiçmiyorsun? “Hiç içmiyorum ak, zorla mı?” demem. “Yok” derim. Bazısı üsteler,“peki hiç tatmadın mı?” Bu şey demek sanırım, “yani en azından nelerkaçırdığını biliyor ol bari.” Arkadaşlarımı iyi seçerim, düşüncelidir hepsi,benim bu zevkten mahrum kalmama gönülleri razı gelmez. Deniz ipnesini Libya’ya uğurladığımız geceden beri neyse ki bu sorununcevabı evet. Fındık votka olduğu söylenen şeyden bir yudum almıştım. KumpastaCem’in de hatrı sayılır bir rolü vardır, ama garibimin bunu bilinçli yaptığınısanmıyorum. (Evet, öncesinde bir de bacardi cola kazası var, hiç açmayalım obahsi lütfen Uğur!) Mevzuya çok vakıf olmayan bir iki arkadaşımın, iyi de abi “biradaalkol oranı çok az, bira iç bari” dedikleri vakidir. Canlarım benim ya. Bazıarkadaşlarım da arada sırada içmediğimi unutur. O güzel olur bak! İnce incedalgamı geçerim bir pundunu yakalayıp.

Bu soruların istisnasız hemenhepsi büyük bir merakla sorulur. Kendimi yabancı hissettiğim bir ortamdaysam, sankimasada insanlar çatalı bıçağı bırakmış, benim açıklamalarıma kulak kesilmişgibi hisseder, utana sıkıla bir şeyler gevelerim. Sanki karşımdaki bir anlığınabenim ülkemin içmeyen mütedeyyin çoğunluğundan bir farkım olup olmadığınıanlamaya çalışıyordur… (beyhude bir çaba, sorunun cevabını ben de bilmiyorum) Ailedealkol kullanan olup olmadığı merak edilir bazen, yani ben kendim kendi kararımıverebilecek, kendi başına inanıp, kendi başıma günah işleyecek bir iradeyesahip olmadığım için, acaba ailemin baskısıyla mı içmiyorumdur, o soruyu sorandilin altında başka bir baklanın olabileceği pek aklıma gelmiyor,fesatlığımın gözü kör olsun (Biraz dolmuş muyum ne J).

En zor soruyu sona sakladım:“Peki canın da mı çekmiyor?” Çekiyor anasını satim, benim de içmek istediğimanlar oluyor. Ne üstüme oynadınız arkadaş yaaa. Yeni tanıştığım bir kızıalkollü bir restorana götürdüğüm zaman onun şarap benim çay içmemin yarattığısakil görüntünün, maça 1-0 mağlup başlamakla eşdeğer olduğunu bildiğim için içmekistiyorum. Beraber dışarı çıktığım arkadaşım sırf tek başına içmektenhazzetmediği için içmezse, onun eğlenmesine engel olmaktan dolayı duyduğumsuçluluk hissinden dolayı içmek istiyorum. Boğazdan geçen vapurları gözhizasından görebildiğim bir lokantaya oturduğum zaman, yavaş yavaş demlenmemin o manzaraya biraz daha bakmama vesile olacağı için içmek istiyorum. Hiç detarzım olmayan cıstak barlarda mal mal kenarda durmaktan daha iyi biralternatif olduğu için içmek istiyorum. Rakı gibi ince belli çay bardağı kadarfolklorik ve bize has bir kültürden eksik kalmayı sevmediğim için içmekistiyorum. Aynı nanenin mezeyle iyi gittiğini içgüdüsel olarak sezdiğim ve bulezzeti kaçırmaya gönlüm elvermediği için içmek istiyorum… Kendimi iyihissetmediğim zamanlar, vaktin daha hızlı geçmesine ve kafamın uyuşmasına çokihtiyaç duyduğum için içmek istiyorum. Bazense sırf günah işlemek istediğimiçin, isyan duygumu gemleyemediğim için içmek istiyorum. 


Bütün bunlarısorgulamak, birinin inanmasını sorgulamaya benzer, çok uzun, felsefi, analitikkonuşmanızla susmanız çoklukla aynı kapıya çıkabilir. (Usta bir yazarınkaleminin çıktığı başka başka kapılar için: http://meltemgurle.blogspot.com/2012/02/inanmak.html)
Belki de tüm bunları birçırpıda anlatacak hazırcevaplıkta olmadığım için, bu bahsin açılmasından pekhazzetmiyorum…

Size niye Beşiktaşlıolduğumu anlatmış mıydım?

3 yorum:

bellatrix dedi ki...

Yine çok iyi, metus.

İki şeye takıldım, bunlar benim de aklıma geldiği için (sormuş muydum vaktiyle, bilmiyorum ama) insanın aklına senin düşündüğün sebeplerle gelmeyebileceğini söylemek istedim:

1- Hiç mi tatmadın? sorusu

İnsan merak ediyor, tadıp tatmadığını. Yani "günah" dışında başka sebepler de olabilirdi içmemen için, tattım hiçbirini sevmedim diyebilirdin. Bu, enginar sevmemek gibi bir şey olabilirdi. İnsan bunu merak ediyor.

2- Ailede alkol kullanan var mı? sorusu

Bu benim aklıma, aileden de arada sırada "oğlum hadi bi tane iç ya" gibi bir şey yaşayıp yaşamadığını öğrenmek adına gelir mesela. "Bi kapak konyak koysam tiramisuyu yemiyor bu çocuk" gibi laflar duyduğum için annemden... :)

Ben içki içmenin yakıştığı insanlardan mıyım? Doğru söyle bak! :)

metus dedi ki...

İltifat için teşekkürler.

Alkol bağımlılığıyla birlikte madde bağımlılığına gelecek olursak:

1- Tattım hiçbirini sevmedim, teoride mümkün ama pratikte çok olası mı bilmiyorum, bu kadar çeşidin hepsi ağza alınmayacak tatsızlıkta değildir tahminim.

2- Bence bu soru aslen -dinle ilgili ilk eğitimin alındığı yer aile olduğu için- içmeme alışkanlığının aileden mi geldiğini sorma maksadını taşıyor. Soru meşru aslında, benim yorum biraz gaddar. Kendi örneğimde bana bahsettiğin gibi bir telkin olmadı.

Orada kastım sarhoşluktu açıkçası, mesela Deniz'i bir kere sarhoş gördüm, baya iyiydi, çok keyifliydi, vardır böyle adamlar. Bazısı daha içine kapanık olur, bazısı sapıtır, bilinçaltını dışarı vurur vs. bildiğin şeyler.

Sende bir burun navigasyonunda deviasyon oluyor, başka bir falsonu görmüş değilim. Bir de dil peltekleşiyor mu ne.

bellatrix dedi ki...

Şimdi cevap ver diye sormadım o aoruları yahu, sorarken altında böyle bir anlam da olabilir, ntekim bende oldu demek istemiştim.

"Ekmek var mı? "Yok" "Hiç mi yok?" gibi özlü sözleri olan bir milletten fazla şey bekliyor olabilirsin bu arada :)